Сценарият на "Бягство от затвора" бил откраднат

Двама братя съдят компанията, реализирала сериала, защото използвала без разрешение ръкопис, в който са описани случки от живота им

Сценарият на сериала "Бягство от затвора", който в момента е хит и в България, бил откраднат. Това твърдят двама братя от щата Мисури, които водят дело във федералния съд на Канзас сити срещу компанията "Фокс Бродкастинг Къмпани" и изпълнителния продуцент на филма Пол Шойринг. Робърт и Доналд Хюс ги обвиняват, че са откраднали идеята за сериала от техен ръкопис, в който описали житейските си приключения.

"Това е класически случай, в който богатите стъпкват бедните", заяви 64-годишният Доналд. Адвокатът на братята Хюс обяви, че клиентите му искат да получат справедлива компенсация. Сума обаче не е спомената в подадения съдебен иск. От "Фокс бродкастинг" отказват да коментират твърденията на братята Хюс.

В съдебния иск, който е подаден в края на октомври 2006 г., Робърт и Доналд твърдят, че завършили ръкописа си през 2001 г. и наели нюйоркската литературна агентка Дженифър де Киара на 1 октомври с.г. Тя предложила ръкописа на "Фокс" като идея за телевизионен сериал, но от компанията не проявили интерес към предложението. "Клиентите ми едва не паднаха от стола, след като бе излъчен първият епизод на сериала", разказва адвокатът на Робърт и Доналд Хюс Джеймс Скотъл. И допълва, че те веднага се познали в образите на главните герои във филма.

Засега няма развитие по заведеното дело от братята Хюс. Робърт и Доналд в момента живеят в съседни къщи в малко градче в щата Мисури. Те преживяват със социални помощи. Четири десетилетия се опитват да се отърсят от спомените си от приключенията през 60-те. Категорични са обаче, че никога няма да успеят напълно да забравят преживения ужас.

Историята на двамата братя датира от 60-те години на ХХ век. През 1964 г. едва 16-годишен Робърт несправедливо е вкаран в център за задържане на младежи в град Бунвил, щата Ню Йорк. Психично болната му майка се оплаква в полицията, че синът й я заплашил да я убие с шило по време на семеeн спор. По-късно жената оттегля оплакването си, но въпреки това съдът решава Робърт да остане в центъра за задържане на малолетни, докато навърши 21 години. Там той става свидетел на мъчения и жестокости, на които са подложени младежите, настанени в Бунвил. Брат му Доналд, който по това време е 20-годишен и живее в Джаксънвил, щата Флорида, ядосан от несправедливостта, изготвя подробен план за бягство от затвора на Робърт. Той изучава с подробности разположението на затвора и изготвя план за бягство. След двумесечен престой в центъра за задържане Робърт успява да избяга. В следващите четири години обаче двамата братя се крият, като се скитат из Америка. Издържат се, като припечелват по някой долар като сезонни работници и непрекъснато се крият от органите на реда.

Робърт Хюс дори написва писмо на тогавашния американски президент Линдън Джонсън, в което разказва за жестокостите, извършвани спрямо питомците на затвора в Бунвил. Реакция обаче не последвала.

Все пак двамата братя са оправдани за бягството през 1968 г., след като в. "Канзас сити стар" публикува статията, в която много подробно е разказана историята им. Двамата никога не са съдени за действията си.

32-годишният Джеймс Скотъл съвсем не е случаен адвокат. Той успя да осъди за обидното отношение към хората в неравностойно положение през 2005 г. реалити шоуто "Чиракът" на Доналд Тръмп, излъчвано по телевизия Ен Би Си. Целта му не била финансово обезщетение, а искал да бъде променен стилът на разговорите в шоуто, в които често имало подигравки, отправени към хората в неравностойно положение. Самият Скотъл е парализиран и се придвижва с инвалидна количка.

Адвокатът смята, че ще спечелят делото срещу продуцентите на "Бягство от затвора", тъй като разполагат с доста доказателства. Според Джеймс Скотъл обаче е трудно да се определи сумата, която трябва да бъде изплатена на братята Хюс. "Те искат да получат справедлива компенсация, тъй като смятат, че сценарият е тяхно дело", заяви Скотъл. Сериалът регистрира много добри финансови постъпления и голям зрителски интерес. Седмично само в Америка филмът успява да прикове вниманието на над 9 млн. зрители.

"Бягство от затвора" е излъчен за първи път в края на лятото на 2005 г. по телевизия "Фокс". Линкълн Бъроуз е обвинен в убийството на брата на американския вицепрезидент. Обвинението разполага с "неоспорими" доказателства за неговата вина и Линкълн е осъден на смърт.

Мъжът е изпратен в затвора "Фокс Ривър", където чака екзекуцията си. Убеден в невинността на брат си, Майкъл Скофийлд се сдобива с архитектурните чертежи на затвора и изготвя план за бягство. Той успява да проникне в мястото за лишаване от свобода и дори вербува затворници, които му помагат да осъществи плана.

Паралелно с това приятелката на Бъроуз, която е и негов адвокат, се опитва да установи кой стои зад обвиненията. Оказва се, че са намесени хора от най-високите етажи на властта, а разкриването на истината може да навреди на много важни личности.
Първият сезон на сериала завършва с успешното бягство от затвора. Вторият сезон, който в момента върви и в България, е за живота на Линкълн и Майкъл извън решетките и непрекъснатото им криене от полицията.

В края на март т.г. започнаха снимките на третия сезон на "Бягство от затвора". Премиерата им се очаква в Америка в края на август.

СЪВПАДЕНИЯТА
Братята Хюс твърдят, че съвпаденията, които има между сценария на сериала и техния ръкопис, са повече от 30. Ето и част от тях:

  • Невинен човек е изпратен в затвора;
  • Задържаният успява да избяга с помощта на брат си;
  • Ръкописът и сериалът имат герой с едно и също име;
  • Двамата имат жестоки надзиратели;
  • Никой до този момент не е успявал да избяга от описаното място за задържане;

"Колко братя са успявали да помогнат на брат си, за да избяга от затвора?", пита адвокатът. "Тяхната история е много добре документирана, като, разбира се, в сценария на филма има и доза художествена измислица". Юристът, Робърт и Доналд Хюс са категорични, че сюжетът на "Бягство от затвора" е изграден върху историята им и съвпаденията не са случайни.

Прецедент
В Китай властите наложиха национална забрани за излъчването на популярния в цял свят сериал. Заедно с други предавания с криминално съдържание "Бягство от затвора" е забранен в азиатската държава като част от заповедта от 2004 г. за "защита на условията за живот на подрастващите". Въпреки това телевизионна станция в Източен Китай си позволи да наруши националната забрана и да излъчи популярния сериал по детския си канал с цел "обучение на английски". "Бягство от затвора" се разпространява в страната и върху пиратски DVD-та. Китайските власти заплашиха със сурови наказания всички, които не спазват наложената забрана за излъчването на криминални сериали.